logo header american advenure bile

Ubytovanie počas Work and Travel

Publikované 13.07.2020

Študentov pred vycestovaním na Work and Travel USA program trápi predovšetkým to, aké budú mať v Amerike ubytovanie, za akých podmienok a koľko budú platiť nájom. Ubezpečujeme vás, že pri oboch zamestnávateľoch, s ktorými spolupracujeme, máte ubytovanie zabezpečené, takže nemusíte po príchode stráviť pár dní hľadaním miesta, kde budete počas leta bývať.

Ak sa rozhodnete ísť do USA pracovať ako plavčík, budete bývať vo vopred zariadených apartmánoch, ktoré sú ako bežné byty. Niekde sa spí na posteliach, inde vám dajú vysoké nafukovacie matrace. Kuchyňa je plne vybavená so všetkými potrebnými riadmi, sporákom a rúrou, v jedálni sú stôl a stoličky. Nejde o úplné full vybavenie, ale na apartmáte budete mať všetko, čo na leto potrebujete. Sú tam vstavané skrine i lampy.

Naozaj budeme bez nábytku ?

Čo je pre lifeguardov príznačné, je pravidelné zastavovanie sa pri smetných košoch. Je to ako second hand, kde ľudia vyhadzujú veci v dobrom stave a lifeguardi si odnášajú, čo potrebujú. Pozor! Máte to však zakázané (no na čo sú pravidlá, že?)! Ak si nájdete nejaký stolík alebo iný kus nábytku, malo by to byť okej, no ak budete brať posteľ či gauče, buďte pripravení na jednu z možností, a to sú tzv. bed bugs. Vedzte, že tá posteľ je v koši z nejakého dôvodu a práve tieto chrobáky môžu byť jedným z nich. Ak si ich raz donesiete do apartmánu, bude potrebné deratizovať celý apartmán, chrobáky budete mať všade a je ťažké sa ich zbaviť. Ak sa navyše príde na to, že ste si ich tam takto doniesli sami, s najväčšou pravdepodobnosťou si deratizéra budete platiť vy. Tak si rozmyslite, či vám to za to stojí.

ubytovani v USA kopie
Ubytovanie počas Work and Travel.

Depozit za ubytovanie ako záloha

Buďte pripravení na platenie depozitu, ktorý je ale vratný zväčša v plnej sume v závislosti od zamestnávateľa, ak, samozrejme, odovzdáte apartmán v pôvodnom stave. Depozit za ubytovanie sa pohybuje od 150 do 250 USD na osobu, vracia sa v podobe šeku cca v januári. Cena za ubytovanie je vo väčšine prípadoch $115/týždeň/osoba. Niektoré plavčícke spoločnosti môžu ešte prirátať cca $20 za energie. Všetky tieto údaje budete mať uvedené dopredu v pracovnej zmluve. Býva sa v dvoj až trojizbových apartmánoch, kde na jednu izbu vychádzajú dvaja, maximálne traja plavčíci. Platby za ubytovanie sú strhávané zamestnávateľom priamo z paycheckov.

apartmanovy komplex v usa
Apartmánový komplex v USA.

Ubytovanie v USA – pravidlá

Na ubytovaní, samozrejme, platia určité pravidlá. Za ich opakované nedodržiavanie môžete dostať warning, prípadne, ak sa príde na nejaké veľké poškodenia v apartmáne, môže vám zamestnávateľ strhnúť extra depozit. Často sa napríklad stáva, že sú špinavé koberce a plavčíci si donesú z bazéna chlór, ktorým to chcú vyčistiť. Avšak, takto sa len vyžerie do neho škvrna a urobíte si ešte horšie. Pozor si treba dávať aj na šmuhy na stenách z kolies bicyklov a vylámané dvere na balkón alebo od skríň. Najviac damages v apartmánoch sa stáva najmä po párty, takže máte lepšie len sa na nejakej zúčastniť, ako ju organizovať u seba doma 🙂 Samozrejme, platí nočný kľud, v Amerike sa nemôže oblečenie sušiť na balkóne a v spoločných priestoroch by ste nemali ani fajčiť. V komunite, v ktorej budete bývať, si nájdite aj veľké odpadkové koše, kam je potom potrebné nosiť odpad z apartmánu. Určite ho nenechávajte len tak pred dverami, môžete dostať pokutu.

Nie je zvykom, aby na apartmánoch bola WiFi. Jedným z riešení je zakúpiť si so spolubývajúcimi router, napríklad u T-mobile a o pár mesiacov službu zrušiť. No tým jednoduchším spôsobom je ísť zaklopať susedom, poprosiť o heslo na WiFi a každý mesiac im nosiť napríklad polovicu ich platby za internet. Mnoho študentov má navyše neobmedzené dáta na mobile, takže WiFi ani nepotrebujú. Môžete patriť k tým šťastnejším a WiFi budete mať na bazéne, ale pravidlom to nie je. Inak to istí Starbucks, McDonalds alebo iné fastfoody 🙂

Práca

Cestovanie

rady

Môže ťa zaujímať

Prenájom automobilu

Prenájom automobilu

Určite sa všetci viac ako na sezónnu prácu v USA tešíte na časť spojenú s cestovaním a prenájom automobilu budete viacerí využívať. Plány sú nepochybne veľké a zrejme plánujete na presuny medzi...

read more