logo header american advenure bile

Prenájom automobilu

Publikované 12.07.2020

Určite sa všetci viac ako na sezónnu prácu v USA tešíte na časť spojenú s cestovaním a prenájom automobilu budete viacerí využívať. Plány sú nepochybne veľké a zrejme plánujete na presuny medzi turistickými miestami využívať aj cestnú dopravu. Ak sa chystáte prenajať si automobil, buďte pripravení, aby sa vám nestalo, že sa dostanete na opačnú stranu Spojených štátov a zistíte, že vám vozidlo nepožičajú. A online rezervácia vám na argumentáciu, bohužiaľ, nepomôže.

Základné podmienky

  • vek minimálne 21 rokov. Ak ste túto hranicu nedosiahli, na prenájom automobilu môžete zabudnúť.
  • ďalej musíte mať medzinárodný vodičský preukaz spolu s tým slovenským. Mnohí študenti vám povedia, že ho nikde nepotrebovali, no náš slovenský vodičský preukaz nie je v angličtine, preto si podstatná väčšina car rental firiem vypýta aj ten medzinárodný. Ten si jednoducho vybavíte na mestskom úrade ešte pred odchodom, kde sa vystavujú naše vodičské preukazy, pasy či občianske preukazy. Dostanete ho na počkanie, zaplatíte 6,5 eur, musíte mať so sebou fotografiu, slovenský vodičský a občiansky preukaz. Tento medzinárodný vodičský preukaz je platný na rok. Potom je potrebné ho doniesť a môžete požiadať o nový.
  • ďalej musíte mať kreditnú kartu, ktorú však pri otvorení účtu v USA nedostanete, budete mať iba debetnú, s ktorou prenájom nie je takmer v žiadnom prípade možný. Čo je však dobrou správou – slovenské karty sú brané ako kreditné, takže ak máte dostatok finančných prostriedkov na tejto karte, určite ju môžete použiť. S debetnou americkou kartou môžete u niektorých požičovní uspieť s vytlačenou spiatočnou letenkou.

Avšak, človek, ktorý sa chystá na prenájom automobilu ako vodič, musí splniť všetky tieto podmienky naraz – vek nad 21, medzinárodný vodičský preukaz a kreditná karta – všetky dokumenty musia teda byť na jedno meno. Nemôže dať jeden študent vodičský preukaz a druhý kreditnú kartu, v tomto prípade auto nedostanete.

prenajom-automobilu
Prenájom automobilu bežne využivajú aj Američania.

Prenájom automobilu – načo sa pripraviť?

Ak máte vek pod 25, ste považovaný za young driver a spadá na vás tzv. young driver fee, čo je približne extra 15 USD/deň. Nezáleží na tom, ako dlho máte vodičský preukaz, koľko máte skúseností, také sú pravidlá. Rátajte aj s tým, že sa vám zvýši cena poistenia. Na prenajímacej zmluve bude ako šofér uvedený ten, ktorý auto prenajal a je aj jediným oprávneným na vedenie tohto vozidla. Ak sa chcete za volantom striedať, mali by ste pridať second drivera, za čo sa však pripláca. No ak by vás zastavili policajti a za volantom je niekto iný ako oprávnený šofér, môžete dostať pokutu.

Pri požičiavaní auta vám bude na platobnej karte zadržaný s najväčšou pravdepodobnosťou depozit, ktorý môže byť niekedy aj 500 USD navyše k cene vozidla. Dávajte si pozor na kupovanie poistenia, ktoré síce nie je povinné, ale za tých pár extra dolárov vám to stojí (najmä, keď sú všetky rental cars označené ako rental, môžu lákať k vykradnutiu). Pri rezervácii online vám bookingová stránka ponúkne poistenie cez tretiu stranu za dobrú cenu. To však znamená, že v prípade, ak by sa niečo stalo, by ste museli požičovni uhradiť náklady za opravu a až potom riešiť vrátenie peňazí od vašej insurance company. Výhodnejšie je tak kúpiť poistenie priamo na mieste od požičovne.

prenajom auta california
Prenájom automobilu pri cestovaní na work and travel určite využijete.

Platené cesty – toll roads

Ďalšia nástraha na amerických cestách môžu byť toll roads, a teda platené cesty. Ak viete, ako ich používať a využijete pruhy pre platenie hotovosťou, je to v poriadku. Ak však prejdete cez tzv. EZ pass, čo je vlastne krabička na čelnom skle spojená s kreditnou kartou a automaticky sa poplatok za cestu z nej strhne, máte problém. Bude sa na vás vzťahovať jedna z dvoch situácií – buď túto krabičku vôbec nemáte a z požičovne dostanete tento poplatok zvýšený o pokutu k úhrade (nezabúdaje, majú údaje z vašej karty, takže neuhradenie sa vám len bude navyšovať na sume), alebo túto krabičku máte od požičovne nepredplatenú a strhnú vám pokutu za neoprávnené použitie. Máte aj možnosť pri požičaní auta túto EZ pass krabičku prikúpiť za dennú maržu a tým pádom môžete cez toll roads chodiť bez extra poplatkov. Toto sa vám môže hodiť pri dlhých prejazdoch, kde vám toll roads ušetria kopu času a budete ich využívať väčšinu času.

Práca

Cestovanie

rady

Môže ťa zaujímať