logo header american advenure bile

5 rád pre Work and Travel “first timery”

Publikované 30.05.2020

Byť súčasťou Work and Travel USA programu je zážitok na celý život! Získate množstvo skúseností, nadviažete medzinárodné priateľstvá, vyskúšate si prácu v anglicky hovoriacom kolektíve a, čo je najpodstatnejšie, budete cestovať a spoznávať svet. Dostať sa na Work and Travel program do USA je ľahšie, ako si môžete myslieť. A to najmä s American Adventure! Rozmýšľate nad účasťou v programe po prvýkrát? Tu sú rady pre vás:

Správna work and travel agentúra

Na to, aby ste sa ako študenti dostali do Ameriky na Work and Travel program, potrebujete nájsť na Slovensku spoločnosť alebo recruitera, ktorý vám pomôže s vybavením potrebných dokumentov (DS-2019 formulár, SEVIS, pracovná zmluva, víza, poistenie) a ktorý spolupracuje so zámorskými vízovými sponzormi či zamestnávateľmi. Agentúry sa líšia najmä výškou poplatkov, služby sú porovnateľné. Pri výbere agentúry si dávajte pozor na skryté platby, o ktorých vás možno konzultant na začiatku neinformuje a objavíte ich až v procese vybavovania programu. U nás v American Adventure razíme transparentný prístup k našim študentom a už vopred viete konečnú cenu programu. Na vaše podnety odpovieme čo najrýchlejšie, nie je problém dohodnúť si osobné stretnutie. S American Adventure pôjdete do USA pripravení!

Dobrá pracovná pozícia

Máte na výber niekoľko typov Work and Travel programov. Ten najobľúbenejší je program s prácou bazénového plavčíka. Už pred odchodom do Ameriky dostanete pracovnú zmluvu od jednej z našich partnerských plavčíckych spoločností na priemerne 48 až 55 hodín týždenne s platom začínajúcim od $11.00/hod. V prípade, že si vyberiete tento program, musíte absolvovať American Red Cross plavčícky kurz, ktorý trvá 3 dni. Kurzy organizujeme každoročne dva, a to v Prahe a Bratislave. Termíny kurzov sú väčšinou v druhej polovici marca.

Pohodová práca na bazéne - work and travel
Práca plavčíka je jedna z najobľúbenejších pozícií na Work and Travel programe.

Kúpa výhodnej letenky

Kúpa letenky je už na samotnom účastníkovi Work and Travel programu. So skúseností sa nám potvrdilo, že je lepšie kúpiť letenku s troj či štvormesačným predstihom, aby ste ju nepreplatili. K najčastejším cieľovým destináciám patrí New York, Washington DC či Philadelphia. Ak však potrebujete prísť do DC, nebojte sa kúpiť si letenku do NY, rozdiel v cenách je niekedy aj 200 eur a autobus z NY do DC stojí v priemere 25 USD. Mnohé letecké spoločnosti majú približne v marci/apríli akcie na letenky do Štátov, no musíte sa rozhodnúť rýchlo, pretože miesta sa vypredajú v priebehu niekoľkých hodín. Ceny takýchto leteniek sa pohybujú približne na hranici 400 eur, mimo akcie rátajte s cenou približne 550-650 eur. Plavčícke spoločnosti zvyknú robiť pick up z letiska, no v niektorých prípadoch sa budete musieť dostať do officu sami.

road_66
Najznámejšia cesta v USA – Route 66.

Batožina

Mnoho otázok, ktoré sa vám môžu naskytnúť, sú ohľadom batožiny a vecí, ktoré by ste si mali so sebou do USA na Work and Travel program zobrať. Určite si nemusíte brať kilogramy oblečenia, pretože ceny v retail shopoch sú naozaj nízke a dobre si cez leto nakúpite! Stačí vám pár vecí, pretože budete väčšinu svojho času tráviť v uniforme. Zabudnite na jedlo či alkohol, ceny sú porovnateľné so slovenskými, alkohol je často aj lacnejší. Maximálne však môžete preniesť 1 liter alkoholu, ak, samozrejme, máte vek nad 21. Dávajte si pozor na nadváhu batožiny, aby sa vám nestalo, že ešte pred odletom budete musieť zaplatiť niekoľko desiatok eur len pre to, že beriete so sebou zbytočnosti. Mliečne výrobky a mäso sa prevážať nesmú.

Plánovanie cestovania

Počas svojho pracovného leta budete mať možnosť cestovať cez svoje dni voľna. To ozajstné cestovanie však prichádza až po ukončení sezóny. Ak nemáte partiu, spojte sa s ľuďmi vo vašom okolí, vyjde vás to cenovo lacnejšie. Prenájom auta, ubytovanie v hosteloch, benzín. Ceny vnútroštátnych leteniek sú nízke, takže sa oplatí presúvať aj lietadlom. Ak sa chystáte prenajať si auto, majte pripravený medzinárodný vodičský preukaz a rátajte s tým, že ak nemáte vek nad 25, budete musieť zaplatiť tzv. young driver fee a zvýši sa vám aj cena poistenia. V žiadnom prípade necestujte s batožinou, odložte si ju u známych v okolí mesta, z ktorého letíte domov. Cestovanie len s príručnou batožinou je tak lacnejšie a pohodlnejšie. Nerezervujte si ubytovanie počas ciest za každú cenu s predstihom. Hotely a iné ubytovacie zariadenia vypredávajú voľné izby za nízke ceny v deň, keď sa máte ubytovať. Napríklad v Las Vegas tak môžete bývať v luxusnej King size izbe s vírivkou za 50 USD na noc.

partia_na_cestovanie
Najlepšie je cestovanie v partii. A to sa ani nemusíte vopred poznať.
 

 

Práca

Cestovanie

rady

Môže ťa zaujímať

Prenájom automobilu

Prenájom automobilu

Určite sa všetci viac ako na sezónnu prácu v USA tešíte na časť spojenú s cestovaním a prenájom automobilu budete viacerí využívať. Plány sú nepochybne veľké a zrejme plánujete na presuny medzi...

read more